ПРОЛЕТНО ФОЛКЛОРНО НАДИГРАВАНЕ 6 – ПРАЗНИК НА ФОЛКЛОРНИТЕ ОБЛАСТИ

За шеста поредна година СУ „Христо Ботев” – гр. Ивайловград организира пролетно фолклорно надиграване. На 6 април в 17,30 часа физкултурният салон на училището се превърна в танцова арена. Повече от час учениците от местното училище танцуваха под ритъма на българската народна музика.

Публиката се наслаждаваше на играта на 5 отбора: първи отбор – учениците от 5-6 клас, втори отбор – учениците от 7-8 клас, трети отбор – учениците от 9 клас, четвърти отбор – учениците от 10 клас и пети отбор – учениците от 11 клас. Отборите представиха хора от 5 фолклорни области: Тракийска, Северняшка, Шопска, Добруджанска и Пиринска. Любовта към българския фолклор е дълбоко залегнал в сърцата на учениците, това показваха усмивките им по време на танц.

Изпълнението на песни от различните фолклорни области в България показа, че фолклорът е силата, която обединява един народ, че той съхранява историята му, неговите вярвания, обреди и обичаи, въжделения и борби, представата му за красивото и доброто, неговата душевност.

Допълнително празнично настроение създадоха младите артисти, малките рецитатори от втори клас и малчуганите от детската градина.

Поздравления към танцьорите отправиха г-жа Александра Хорозова – директор на училището и г-жа Диана Овчарова – кмет на община Ивайловград. Всички участници получиха подаръци.

Пролетното фолклорно надиграване бе истински празник за ивайловградчани. Младите танцьори показаха  любовта си към българския фолклор, който е извор на жива вода, и в който са скрити здравите корени на нацията. Те доказаха уникалността и самобитността на българските народни танци.