Министърът на образованието и науката г-н Красимир Вълчев посети СУ „Христо Ботев” – гр. Ивайловград

Министърът на образованието и науката г-н Красимир Вълчев бе на официално посещение в СУ „Христо Ботев” – гр. Ивайловград. Той бе придружаван от г-жа Христина Боева – Началник на РУО – Хасково, г-н Иван Ванчев – Началник отдел „АПФСИО” в РУО - Хасково, г-жа Йовка Кабова – главен юрисконсулт в РУО – Хасково. Гости на събитието бяха и г-жа Диана Овчарова – кмет на Община Ивайловград, и г-жа Дарина Кисьова – Зафирова – председател на Общинския съвет в Ивайловград.

По стара българска традиция гостите бяха посрещнати от ученици, облечени в народни носии с питка и с мед, след което във физкултурния салон на училището ученици поздравиха министъра. Директорът на  училището – г-жа Александра Хорозова приветства образователния министър и изрази задоволство от визитата му. След това г-н Красимир Вълчев се срещна с учители от гимназията и директори на училища и детски градини в общината, на която се дискутираха актуални проблеми в съвременното българско средно образование. Министърът обяви, че се отпуща още един училищен автобус за СУ „Христо Ботев” – гр. Ивайловград.  Училищната мрежа е достигнала лимита на оптимизация и Министерството на образованието и науката няма да насърчава закриването на образователни институции. Той поясни, че през 2018 година вече няма да действа национална програма за оптимизация и общините няма да получават стимули за това. Всяко предложение, дошло от градоначалниците, ще бъде обсъждано и ще се търси балансирано решение, увери Красимир Вълчев. Министърът посочи, че МОН е изготвило списък със защитени училища и детски градини, за да бъдат запазени образователните институции в по-малките населени места. Той добави, че издигането на доверието към професионалното образование е една от големите задачи пред екипа на МОН. По време на срещата министър Красимир Вълчев подчерта, че през следващите месеци предстои много работа по задържането на приобщените с Междуинституционалния механизъм за обхват на ученици. По думите му работата по обход на адресите на не обхванатите ученици ще продължи.